وبلاگ شخصی صفرجعفرزاده
سياسي اجتماعي

 

جرایم اعتیاد ویرانگر و فاجعه‌بارتر می‌شود

 

اعتیاد یک بیماری روانی، اجتماعی و اقتصادی است که بر اثر فعل و انفعال تدریجی بدن انسان و مواد شیمیایی، تحت تاثیر یک سلسله شرایط و اوضاع و احوال خاص روانی، اقتصادی و اجتماعی و سنتی به وجود می آید. پدیده اعتیاد یکی از معضلات جامعه امروزی بشر و پدیده شوم و خطرناکی است که همه ساله گروهی از انسان ها را به کام مرگ می کشاند.

در این زمان مسئله مواد مخدر شکل مخاطره آمیز و کاملا پیچیده ای به خود گرفته و در عین حال گسترش جهانی یافته است. اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر زیان های جدی و خطرناک جسمی از قبیل ابتلا به بیماری های عفونی و واگیردار همچون ایدز ، هپاتیت و سل، عوارض و مشکلات عدیده اجتماعی و اقتصادی از قبیل افزایش جرم های مرتبط با مواد مخدر همچون تکدی گری، دزدی ، سرقت، فقر و هدر رفتن سرمایه های کلان مادی و سرمایه انسانی این استان را نیز به دنبال داشته است.

پس از پیروزی انقلاب ایران 2700 نفر از نیروی انتظامی و نظامی در راه مبارزه با این پدیدۀ شوم شهید شده اند. آمار معتادین و نیز عوارض ناشی از آن در استان ما اکنون در حال افزایش است چه بسا خانواده هایی را می شناسیم که به  دلیل اعتیاد سرپرست خانواده به مواد مخدر، کانون گرم آنان به سردی گراییده و یا از هم پاشیده است.

چه بسیار خانواده هایی که بچه های معصوم آنها به دلیل اعتیاد سرپرستشان به مواد مخدر زیر فشارهای شدید روحی و روانی و جسمی آسیب های مختلفی را متحمل می شوند.

باید گفت بچه هایی که در چنین محیطی رشدکنند و تمایلات آنان در ضمیر نا خود آگاهشان سرکوب شود و از محبت پدر و مادر و اعضای خانواده و از نعمت های مختلف اجتماعی محروم شوند در آینده کانون اجتماع و جامعه بزرگ ایران و استان عزیزمان اردبیل را تهدید خواهند کرد.

تعداد کثیری از مردم استان تاکنون باتماس های مختلف با مسوولین ذی ربط، نسبت به خطر شیوع اعتیاد در بین مردم مخصوصاً جوانان هشدار داده و از مصرف بی رویه مواد مخدر که لطمات سنگین و جبران ناپذیری را در ابعاد مختلف اجتماعی ، اقتصادی به جامعه وارد می کند به عنوان چالش بزرگی در استان یاد کرده اند و مسوولین ذی ربط را به مبارزه بی امان با این پدیده شوم دعوت کرده اند، درست است که در این میان راه های پیشگیری باید مدنظر قرار گیرد ولی باید گفت، تمامی آحاد مردم و مدیران جامعه در این خصوص مسوولیت دارند، از کانون گرم خانواده گرفته تا اولیای مدارس و دانشگاهها و مسوولین اقتصادی برای رفع بیکاری، مسوولین اجتماعی برای تامین اوقات فراغت. ولی قوه قهریه هم چاره ساز اصلی این موضوع است زیرا عده ای سوداگر و یا معامله گر این مواد افیونی وجود دارد و این از وظایف دادگستری و نیروی انتظامی است که به مبارزه بی امان در این زمینه باید اقدام کند. رییس کل دادگستری استان و فرماندهی نیروی انتظامی هر دو اعلام کرده اند که دیگر برای سوداگران مرگ ترحمی در کار نخواهد بود.

ما به عنوان جامعه مطبوعاتی استان از اقدام این عزیزان نهایت سپاسگزاری را به عمل می آوریم. ولی باید یادآور شوم که این نشریه یک سال پیش طی تیتری در هفته نامه فریاد زده بود: ”هشدار باشی برای مسوولین سیاسی انتظامی و قضایی استان اعتیاد در کمین جوانان استان است.“

ای کاش مدیران جامعه همیشه اهل قلم و مطبوعات استان را دلسوز جامعه و برادر خویش بدانند و از فکر و افکار آنان در اصلاح امور جامعه یاری جویند.

طبق آمار، اعتیاد و طلاق بزرگترین آسیبهاي اجتماعی هستند که جامعه را تهدید می کنند.

آمار ها نشان می دهد که فرزندان طلاق، قربانیان اصلی جامعه هستند و این در حالی است که طلاق به علت اعتیاد والدین، به شکلی مضاعف به فرزندان لطمه می زند و در صورت عدم توجه، احتمال بروز بزهکاري آتی و اعتیاد را نزد آنان افزایش داده و آنها را دچار مشکلات رفتاري می کند. طبق آمار، اعتیاد و طلاق بزرگترین آسیب هاي اجتماعی هستند که جامعه را دچار.مشکل کرده اند و می بایست با برنامه ریزي هاي منسجم در صدد پیشگیري از آن برآمد.

کانون خانواده مهمترین بنیان قابل اتکاء در پیشگیري از آسیب هاي اجتماعی است و اگر بتوانیم به هر بهایی این کانون را حفظ کنیم، مهمترین قدم در پیشگیري از آسیب هاي اجتماعی را برداشته ایم زیرا فروپاشی کانون. خانواده، منشاء بسیاري از معضلات اجتماعی است اعتیاد بلاي خانمانسوزي است که یکی از عوامل اصلی جدایی زوجین و متلاشی شدن کانون هاي خانوادگی به شمارمی رود در این گونه موارد با وجود اعتیاد زوج، دادگاه نمی تواند سرپرستی فرزند یا فرزندان را از وي سلب کند بلکه پس از بررسی و در صورت اثبات عدم صلاحیت اخلاقی زوج، حضانت فرزند به زوجه سپرده می شود، طلاق احساس تلخ ناباوري و عدم امنیت را به همراه دارد که درك آن براي بیشتر والدین مشکل است. بچه ها اغلب از تغییر وتحولاتی که رخ می دهد ناآگاه هستند و پدر و مادرها هم معمولا در چنین موقعیتی نمی توانند به فرزندان خود آرامش و اعتماد به نفس کافی بدهند و این مساله می تواند عامل موثري در گرایش این گونه فرزندان به سمت دوستان ناباب و نهایتا مصرف انواع مواد مخدر باشد. شرع و عرف جاري در جامعه ایران، خانواده را به عنوان کانونی که حرمت دارد و می بایست بسیاري از موارد در آن رعایت شود می شناسد، ولی متاسفانه رفتار و عملکرد اشتباه یکی از زوجین این کانون گرم را از هم می گسلد و بلاي مهلک اعتیاد را به جان جامعه می اندازد. اعتیاد یک ناهنجاري اجتماعی است و زمانی که یکی از زوجین به دام آن گرفتار شد، کم کم محیط خانواده متشنج می شود، اعتمادها از بین می رود، مشکلات اخلاقی به وجود می آید و ممکن است منجر به طلاق شود بنا بر آمار منتشره 59 درصد جدایی ها بر اثر اعتیاد است که متاسفانه این روند رو به تزاید می باشد و متاسفانه بیشترین آسیب هاي ناشی از طلاق نصیب فرزندان می شود و زمینه را براي بزهکاري آنان در آینده مهیا می سازد. چنانچه نتایج بررسی ها نشان می دهد که فرزندان قربانی طلاق، بعدها دچار مشکلات رفتاري می شوند که بایستی نیروی انتظامی دادگستری و حتی جامعه هزینه گزافی را برای کنترل چنین افرادی بپردازند. از آنجا که بیشتر بچه هاي طلاق براي فرار از مشکلات خود به سمت مواد مخدر رو می آورند تا خلاءهاي خود را این گونه جبران کنند، خطر بزرگ اعتیاد آنان را به شدت تهدید می کند. در برخی موارد پدر یا مادر به علت استفاده از مواد مخدر در محیط خانواده، فرزندانشان را هم معتاد می کنند، حتی دیده شده در بعضی موارد پدر و یا مادر معتاد براي رفع نیاز مالی و دسترسی به مواد مورد نیاز، فرزند خود را فروخته و یا او را وادار به فروش مواد کرده است. کانون خانواده ها به عنوان مهمترین اصل در پیشگیري از آسیبهاي اجتماعی هستند که اگر بتوانیم به هر بهایی این کانون را حفظ کنیم، مهمترین قدم در پیشگیري از آسیبهاي اجتماعی خواهد بود.  نکته دوم نیز ضرورت افزایش بهداشت روانی جامعه است، زیرا فروپاشی کانون خانواده، منشاء بسیاري از آسیبهاي اجتماعی روانی در جامعه است. فرد معتاد اگر به همسر خود عشق ورزد و براي او و خواسته هایش احترام قایل باشد، هیچ گاه به سمت بلاي مهلک اعتیاد نخواهد رفت. کمبودهاي مالی از یک طرف و از دیگرسو فقدان یکدلی، صمیمت و وفاداري در زندگی ، زمینه ساز اعتیاد شده و نهایتا به طلاق و آسیب هاي شدید در اجتماع می انجامد که ضرر آن متوجه تمامی خانواده ها می شود زیرا ما در اجتماعی زندگی می کنیم که با همدیگر در مراوده هستیم و هیچ مقام مسوولی نمی تواند غیر مسوولانه از کنار این پدیده زشت موجود در اجتماع بگذرد.

جرایم اعتیاد ویرانگر هر روز فاجعه‌بارتر می‌شود

مواد مخدر گذشته از گرفتار کردن حدود 4 میلیون ایرانی به اعتیاد ( با بیش از 5 /2 میلیون مصرف کننده منظم) و خسارت سالانه حدود 12 میلیارد ریالی به اقتصاد کشور، تا آنجا بر رشد جرایم تاثیرگذار بوده است که در کمتر حادثه‌ای رد پای اعتیاد دیده نمی‌شود. به گونه‌ای که امروز 85 درصد مردم در خصوص اعتیاد و قاچاق مواد مخدر احساس نگرانی می‌کنند و از بین رفتن نهاد خانواده و تهدید آرامش و امنیت خانوارها از سوی معتادان از جمله مهمترین تهدیدات اعتیاد علیه جامعه امروز ما به شمار می‌رود.  گروگان گیری، آدم‌ربایی، قتل، ضرب و جرح ، سرقت، خودکشی، تهاجم، تن‌فروشی، اجبار به فحشا و فساد همسر و نزدیکان و دهها جرم دیگر، همگی از آثار پدیده شوم اعتیاد هستند که در صورت عدم کنترل، ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرند.

«قاچاقچی سابقه‌دار به خاطر اختلاف بر سر تقسیم مواد مخدر دوست خود را کشت» «جسد معتادی که بر اثر مصرف مواد مخدر فوت کرده بود، در حمام کشف شد.» «جوانی که بر اثر مصرف قرص اکس اقدام به سرقت کرده بود پس از تصادف با چند خودرو با چاقو به مردم حمله‌ور شد.» «جوان 25 ساله‌ای با تزریق مواد مخدر خودکشی کرد« »خانواده جوانی به دلیل اعتیاد سرپرست خانواده، از هم پاشید» اینها نمونه اخباری هستند که در اغلب روزها در لابه‌لای اخبار حوادث کشور و استان به چشم می‌خورند. به اعتقاد آسیب شناسان اجتماعی «اعتیاد» از جمله مقولاتی است که جنایات و مفاسد بسیاری می‌آفریند و با رخته در تار و پود خانواده‌ها، پایه‌های آن را متزلزل و اعضای آن را مستاصل می‌کند. به اعتقاد آنها وقتی خسارت اعتیاد به اقتصاد، میلیاردها ریال در سال باشد، خسارت اجتماعی آن که نگران کننده‌ترین آن فروپاشی خانواده‌هاست که بسیار ویرانگر است؛ به گونه‌ای که بر اساس آمار، اعتیاد عامل 60 درصد طلاقها در جامعه ایران است. اما آنچه در این تحلیل به واسطه حادثه رخ داده محوریت یافته است، قتل در خانواده به سبب حضور فرد معتاد است که در اغلب موارد این قتل توسط همسران معتادان و این بار توسط پدر فرزند معتاد رخ داده است.

اهمیت ریشه‌یابی این گونه قتل‌ها آنجا پر رنگ‌تر می‌شود که اعتیاد، پیش از تاثیرگذاری در فروپاشی بنیان خانواده‌ها، ابتدا به عنوان تهدیدی جدی علیه امنیت اجتماعی مطرح شده و پس از نفوذ به لایه‌های مختلف جامعه، سر از خانواده به عنوان بنیان اجتماع درآورده و اعضای آن را علیه فرد معتاد و یا بالعکس، عصیانگر می‌کند و در نهایت موجب وقوع قتل می‌شود.

کارشناسان در تحلیل گرایش افراد به اعتیاد از عوامل و زمینه‌های بسیاری همچون فقر، بیکاری، والدین معتاد، فقدان برنامه‌های فراغتی، محیط زندگی، فقدان امکانات رفاهی، مشکلات جنسی، رو در رویی با تبعیض و ....یاد می‌کنند.  مهمترین نکته نگران کننده در این میان آسیب جسمی و روحی خانواده‌ها از قبل اعتیاد است که بر اساس آخرین گزارش‌های منتشره ، هرگز هزینه‌های آن در شمار هزینه خسارتهای اعتیاد محاسبه نمی‌شود و اگر چنین امری قابلیت تحقق داشت، عمق فاجعه نمایان‌تر بود.

به همین دلیل است که از دیدگاه کارشناسان اجتماعی پدیده اعتیاد باید هر چه سریعتر با اصلاحات ساختاری به جای تلاش صرف بر اصلاح فرد معتاد کنترل شود تا خسارتهای مواد مخدر به حداقل کاهش یابد.

همین نگاه سبب شده است جوامع امروز و در راس آنها دولتها به شدت در تلاش برای یافتن راه حلی برای درمان اعتیاد باشند. یعنی ضمن پیشگیری، نگاهها معطوف به درمان که خود نوع دیگری از پیشگیری است، معطوف شده است. در کنار اینها راه نجات جامعه از گسترش اعتیاد، مشارکت عمومی در ایمن سازی در برابر این پدیده فوق خطرناک است. از سوی دیگر در این راه نظام‌های آموزش به کمک جامعه می‌آیند و مدارس را اهرم اجرایی پیشگیری قرار می‌دهند.  همچنین خانواده به عنوان بنیان مطرح دیگر در نظریه «خود کنترلی اجتماعی» در برابر پدیده اعتیاد نقش مهمی ایفاء می‌کند. چرا که بر اساس این نظریه رابطه مستقیمی بین اعتیاد و خانواده وجود دارد و نظام‌های تربیتی در خانواده‌ها در جلوگیری یا بروز اعتیاد اعضای خانواده بسیار مؤثر است. بر این اساس در تعریفی که کارشناسان از نقش خانواده در این زمینه به دست می‌دهند، اتحاد والدین در روش‌های تربیتی فرزندان بسیار پر اهمیت جلوه می‌کند.

حال که وضعیت در استان اردبیل در این خصوص بحرانی شده و این موضوع را می توان به وضوح در گفته های مدیر کل دادگستری و فرماندهی نیروی انتظامی استان جستجو کرد علاوه بر  اینکه تمامی آحاد مردم به عنوان اعضای جامعه در پیشگیری این پدیده شوم مسوول هستند علی الخصوص مدیران امور فرهنگی و رفاهی جامعه مسوول و شاید بتوان گفت مقصرترند که به دلیل عدم پیشگیری و عدم ایجاد بنیان های فرهنگی و رفاهی و معیشتی کار را برای دادگستری و نیروی انتظامی سخت تر کرده اند اکنون دیگر دیر شده است و یک اقدام ضربتی هم از طرف نیروی انتظامی و دادگستری استان برای مقابله با سوداگران مرگ و هم ازطرف متولیان امور فرهنگی جامعه پیچیدن یک نسخه زودعلاج برای جامعه بیمار استان  ضروری است و نقش شورای فرهنگ عمومی استان بایستی در این خصوص روشن و پاسخگو باشد.

منابع: هفته نامه حقیقت ـ آمارهای ایسنا و ایرنا

 

 

 

[ بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 15:42 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]
 

 امیدوارم با بیگیری که انجام یافته بزودی دکه داران مطبوعات استان بیمه شوند لازم به یاد اوری است افرادی که در دکه های خود به فروش مطبوعات اقدام می نمایند بیمه خواهند شد و از بیمه افرادی که ینام مطبوعات دکه خریدند و اقلام دیگر به فروش میرسانند از بیمه انان جلوگیری خواهد شد

[ بیست و سوم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 16:8 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]

 

 بعضي از كانديداها طوري حرف مي زدند و وعده مي دادند و اين شبهه را در اذهان مردم بوجود آورده اند كه پس از به قدرت رسيدن در كوتاه ترين زمان مي توانند مشكلات مردم ( البته به زعم خود) را در زمينه هاي اقتصادي ، بيكاري ، سياست داخلي  و خارجي ، امنيت ملي و....از پيش راه بردارند .یادم هست کاندیدایی در اردبیل گفت مگر میشود اردبیل دریاچه داشته باشد ولی زیر دریایی نداشته باشد یکی دیگر گفت اردبیل را پایتخت میکنم ان دیگری در یکی از شهرستانهای استان از شهرستان شدن دو بخش و اشتغال انچنانی خبر داد یکی گفت بزرگترین پل معلق جهان میسازد ان دیگری گفت کارخانه مس از کارخانه لنت کستر گرفته تا کارخانه پتروشیمی تا الحاق استارا به اردبیل اتمام راه اهن اربیل تا ۵ سال اینده و یکی دیگر از حل مشکل معیشتی مردم و مدیرکل کردن افراد از استخدام ها بلاخره قول می داد کل وظایف قوه مجریه را انجام میدهد انگار رییس قوه مجریه میشه نه نماینده مردم در مجلس لذادرنظردارم درپست های بعدی از وعده های که بعضی افراد به مردم داده اند و از عدم تحقق وعده های بی سرانجام بنویسم وعده هایی که  هیچ وقت عملی نشده است  در نظردارم به سراغ دوران انتخابات برم و از بروشورهای تبلیغاتی انان از وعده وعید های انان سر نخی بدست بیارم و در اختیار افکار عمومی قرار دهم از دوستان عزیز درخواست دارم در این موضوع مرا یاری دهند تا شاید هشداری باشد بر انانی که برای فریب افکار عمومی و بخاطر جمع کردن رای مردم در شورای شهر یا نمایندگی مجلس به مردم دروغ می گویند البته یاداورمیشوم فقط در خصوص استان اردبیل..

[ بیست و دوم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 21:30 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]

  

 

                    علت معلق ماندن بزرگترین پل معلق جهان در مشگین شهرچیست؟

هر فرد منصفی به مشگین شهر پا میگذارد اگر از تاریخ و قدمت هزاران ساله این دیار کهن اشنایی داشته باشد به فرسودگی معابر ان به بیکاری جوانان افسردی روحی و سردرگمی مردم ان دیار گهن افسوس می خورد بعضی افراد بلیل بهره برداری سیاسی سالها پیش خبراز احداث طرح هایی به مردم خبر داده بودند و اکنون طرح های انچنانی در نظرمردم به رویا تبدیل شده است دیگر هیچکس باور نمیکند در این شهرستان محروم یک طرح ملی جهت اشتغال زایی جوانان بیکار و تحصیل کرده این دیار احداث شود زیرا طرح های همچون احداث سد های احمد بیگلو احداث کارخانه مس احداث کارخانه سیمان و احداث دهها طرح دیگر نه تنها به فراموشی سپرده شده و بیش از 10 سال از وعده اجرای بعضی از انها میگذرد بلکه بعضی از ان طرح ها به معضلی برای مردم تبدیل شده است از جمله احداث کارخانه لنت گستر که امید صدها جوان بیکاررا که برای اشتغال در این مجموعه ثبت نام کرده بودند به نا امیدی مبدل کرد کارخانه مس مشگین شهر نیز که سهام داران ان چه جوری این شهرستان را ترک نمودندجای خوددارد برای بعضی از این طرحها دولت هم کمک بلا عوض پرداخت نموده یعنی اعتبار عمرانی داده و هم از طریق فاینانس و وام های کم بهره کمک نموده است طرح احداث بزرگترین پل معلق چهان یا خاورمیانه که بنا به نقل قول فرماندار وقت 4 میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده تکلیف ان پول بی زبان چیست؟ مردمی که برای دریافت 2 میلیون تومان به هردردی خودرا میزنند که با واسطه یا بی واسطه ازبانکها وام بگیرند و بعضا بعضی از مدیران بانکها بجای پرداخت وام به مردم با پرونده مردم برای خودش وا م دست و پا میکنند و بعد از گذشت سالهای متمادی حتی سود بانکی را پرداخت نمیکنند حال چه کسی پاسخگوی وضع موجود است؟چرااین طرح به تعطیلی کشیده شده است ؟ایا اقای اسدی مخالف احداث این طرح عظیم ملی است؟ اگر مخالف است میلیاردها ریال پول بیت المال که به پیمانکار پرداخت شده وپیمانکارهم به بهانه افزایش سرمایه خود در جای دیگر سرمایه گذاری کرده چیست؟

..بقیه در ادامه


ادامه مطلب
[ یازدهم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 16:46 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]

Image

قلعه قهقهه

قلعه قهقهه در دهستان یافت از دهستان های بخش مرادلو و در نزدیک روستای کنچوبه و قره آغاج بوده و در فاصله 80 کیلومتری شمال مشکین شهر قرار دارد. قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقریبی 1200 متر از سطح دریا، دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخره ها واقع شده است. دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است.
در ادامه صفحه..


ادامه مطلب
[ دهم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 19:51 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]
 

 ای کاش بودی و از دست دورنگی هاو نامرادی ها ،دودستگی ها ،دو دلی ها، و از دست دوستان نادان به دامان تو پناه می اوردم و بغض دل را می گشودم

[ هشتم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 5:5 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]
[ هفتم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 2:39 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]

 

 

دردهه فجر سال 87حقیقت پورگفت مطبوعات مدیران ناکارامدرا معرفی کنند

یکسال تمام از این گفته استانداراردبیل میگذرد مطبوعات با عناوین مختلف هم کارنامه خدمتی مدیران کارامدراانعکاس دادند هم مدیران ناکارامدرااز طرق مختلف به استاندار محترم معرفی کرند باتوجه به گذرزمان نه تنها هیچگونه نتیجه ای حاصل نگشت وتغییری در  وضعیت مدیران ناکارامد بوجودنیامد بلکه ناکارمد ها و انانی که تخلفات مختلف در حوزه کاری خودداشته اند هرروز عرصه را بر اهالی مطبوعات تنگ نموده ا ند  یکی از مدیران مسوول نشریات می گوید روزی از استاندار اردبیل درخواست ملاقات کردم که حضورا هم  از سازمانی که دران خدمت مینماییم محرمانه بعضی تبعیض های موجود درانجا را به سمع و نظر حقیقت پور برسانم متاسفانه نه تنها بهبودی در وضعیت ان سازمان پیش نیامد بلکه مدیر ان سازمان از موضوع مطلع گشت و برخوردهای ناصوابی ازجمله کسر اضافه کاری کسر حقوق تهدید های پی در پی را درحق من اعمال نمود حال چون دوست نمیتواند کاری کند  شکایت کجابریم دوستی که کاررا بدتر نموده است چه کنیم؟؟؟؟؟

امیدواریم استاندار بعنوان نماینده عالی دولت در منطقه با اقتدار تمام در جهت تغییر مدیران ناکارامد اقدام نماید تا بیش از این شاهد ضایع شدن حق و حقوق مردم نشویم

[ پنجم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 20:40 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]

ما در زمان و عصري زندگي مي کنيم که روند تغييرات و تنوع ابزار مورد استفاده در جريان زندگي هر روز بيشتر مي شود. علم مديريت نيز بنا بر اين اصل، تحولاتي را شاهد بوده است. مديريت اعم از آنکه در بخش دولتي باشد يا خصوصي، مسئوليت بکارگيري صحيح و مناسب عوامل توليد را در جهت اهداف سه گانه سازمان، کارکنان و دولت بعهده دارد. به اين دليل، ايفاي نقش مديريت در اين عصر، بسيار پيچيده و دشوار است همچنين از آنجا كه تغيير، يکي از بزرگترين خصوصيات سازمانها و موسسات در حوزه رقابتي امروز است  تغييرات تکنولوژيکي يا هر نوع تغيير ديگري، تغييرات مديريتي را نيز طلب مي نمايد.

 مفهوم تحول سازمانی عموما اشاره بر تغييرات از قبل طرحريزی شده در سرتاسر سازمان دارد بنابراين مسئوليت آن از ابتدای طرحريزی تا اجرای فرايندهای بهبود بطور مداوم وجوددارد و بر عهده تيم يا شخص مجری اجرای برنامه تحول ميباشد , نقش شخص يا تيم تحول حصول اطمينان از توانائي ساختار و فرهنگ سازمان از اجرای موفقيت آميز فرايندهای بهبود يافته يا فرايندهای جديد است حال اگر مدیر سازمانی نتواند خودرا با شرایط محیطی سازگار کند و رضایت شغلی انگیزه شغلی برای کارکنان فراهم اورد و نتواند رضایت مشتریان خود که همانا مردم هستند فراهم سازد ونتواند سازمان تحت میریت خودرا با دنیای بیرون در حال تعامل قراردهد و از پیشرفتی که در دنیای بیرون از سازمان است مچ شود تکلیف چیست ؟و چه کسی باید این تغییر را ایجاد کند؟ ایا مدیریت عالی استان که مسولیت تحول اداری استان را برعهده دارد تا حال تا چه حد توانسته است دراین راه موفقیت لازم را کسب نماید خیلی سخت است کسی مسوولیت داشته باشد ولی اختیار نداشته باشد کاری را که دلش میخواد انجامدهد مسولیت و اختیار لازم و ملزوم یکدیگر است و شنیده ها حاکی است هروقت مدیریت عالی استان در نظر داشت تعدادی از فرمانداران و مدیران کل را تغیید دهد با واکنش اصحاب قدرت روبرو شده است همه میدانند.تندرو ها در استان اردبیل میخواهند حقیقت پور نماند زیرا ماندن او فضای سیاسی استان را ارام میکند ولی باید ایشان تصمیم خودرا برای این موضوع بگیرند که برای ایجاد تغییر که لازمه هرجامعه پویاست اختیار لازم را دارد یا نه؟و ایا وی میخواهند با چنین شرایطی سازگاری کنند یا بدنبال حق و حقیقت واصلاح امور هستند؟به هرحال باید گفت افرادی هستند در سازمانهای مختلف که مخصوصا بعضی مدیران غیربومی نزدیک به ۸ سال است در مدیریت ها جا خوش کرده اند و کارنامه خوبی هم از خود نشان نداده اند با هردولتی و با هرشرایط محیطی خودرا هم رنگ کرده اند بعضی مدیران یا مدیران عامل شرکت های دولتی هم هستند که برخورداراز تمامی نعم موجود در سازمان فقط به فکر خود و منافع خود می اندیشند و شاید اگر تحقیق لازم صورت گیرد ۸۰درصد پرسنل ان سازمان ازشیوه مدیریتی وی ناراضی هستند سازمانی که دیگر حالت اپیدمی بخود گرفته و در حالت انتروپی شدیدسازمانی قرار گرفته است

[ چهارم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 19:58 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]
 

مدتهاست از درج مطلب اینجانب در هفته نامه حقیقت تحت عنوان بزرگترین پل معلق جهان در مشکین شهر معلق ماند هنوز نماینده مشکین شهر و استاندار عزیز در این خصوص و نحوه هزینه کرد میلیاردها ریال اعتبار این طرح پاسخی نداند و علت مسکوت ماندن ان نیز هنوز بخوبی روشن نشده است

 

[ سوم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 17:10 ] [ صفرجعفرزاده ] [ ]
   ........   مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگلینک دوستان
امکانات وب
سرویس چت روم http://night-skin.com/blogcode/tasvir-zibasazi/upimg/uploads/1357167681.gif
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
بک لينک